Odpowiemy na Twoje pytania o system RESQL

Zapoznaj się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania! Zadaj pytanie naszym specjalistom

Faq

Najczęściej zadawane pytania

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące działania i wdrożenia systemu RESQL. Mamy nadzieję, że rozwieją one wszelkie wątpliwości i pomogą w pełnym wykorzystaniu możliwości systemu.

Zdecydowanie tak. Po pierwsze, nawet najbardziej czujni pracownicy nie zauważą wszystkich incydentów, a te niewidoczne, jak wykluczenie z grupy, ignorowanie, plotkowanie czy niszczenie reputacji – mają najpoważniejsze konsekwencje. Po drugie, RESQL zapobiega pojawianiu się nowych przypadków bullyingu.
Wprost przeciwnie. RESQL ułatwi pracę tzn., drobniejsze sprawy można załatwiać poprzez kontakt w aplikacji, oszczędzając czas na sprawy wymagające dłuższej rozmowy czy złożonej interwencji. Co ważne, osobom nieśmiałym, którym trudno zdecydować się na zrobienie pierwszego kroku i przyjście do gabinetu psychologa – RESQL ułatwi ten krok.
    Szkoła otrzymuje:
  1. Gruntowne wdrożenie, w tym szkolenie dla kadry pedagogicznej, interwentów oraz spotkania z uczniami
  2. Mobilną aplikację dla uczniów do anonimowego zgłaszania problemów
  3. Panel dla interwentów do reagowania na zgłaszane problemy
  4. Scenariusze lekcji wychowawczych ułatwiające zapobieganie bullyingowi oraz materiały edukacyjne
  5. Doradztwo interwencyjne w najtrudniejszych przypadkach
  6. Spotkania wspierające dobrostan interwentów
  7. Poradnictwo prawne
Wdrożenie jest wieloetapowe i wymaga zaangażowania całej szkolnej społeczności. Szczegóły znajdują się pod tym linkiem: www.resql.pl/oferta
Bezpośrednio – interwenci wybrani z kadry szkolnej. Po przeszkoleniu otrzymują oni dostęp do panelu interwenta, w którym przyjmują zgłoszenia, zbierają informacje o sytuacji i podejmują decyzję o pierwszym kroku interwencji. Jednak, aby interwencje były skuteczne – wszyscy pracownicy szkoły powinni współpracować z interwentami.
Tak, jest to możliwe, ale nie rekomendujemy takiego postępowania. Aby system działał efektywnie i spełniał funkcję profilaktyczną – wszyscy pracownicy szkoły powinni rozumieć jego zasadność i popierać wdrożenie.
Proponujemy pobranie prezentacji i filmu, a następnie pokazanie ich rodzicom podczas zebrania. Warto także przekazać informację, że w przypadku różnych konfliktów, np. w sytuacji bullyingu, pojawia się negatywna atmosfera w klasie, która wpływa na dobrostan wszystkich uczniów – nie tylko tych, którzy są ofiarami.
Tak, system można wdrożyć w każdym momencie. Podobnie jest z dołączaniem do systemu nowych interwentów – mogą dołączyć w każdej chwili, gdyż w trakcie roku szkolnego odbywają się dodatkowe szkolenia.
Jest to trudne do oszacowania, ponieważ zależy od wielu czynników: liczby uczniów w szkole, występujących problemów, zaangażowania kadry we wdrożenie (np. liczby rozwieszonych plakatów na korytarzach szkolnych) itp. Proszę pamiętać, że założeniem RESQL jest stopniowe zmniejszanie się liczby zgłoszeń.
Tak. Zgłoszenie ucznia jest anonimowe. W panelu interwenta wyświetla się jako np. „uczeń 145”. Osoba zgłaszająca sama decyduje, jakie informacje o sobie lub o zdarzeniu chce ujawnić.
Zadaniem interwenta jest przeprowadzenie rozmowy z osobą zgłaszającą (za pomocą aplikacji). Interwent zbiera informacje, które mogą ułatwić efektywne działanie. Interwenci przechodzą szkolenie, na którym, m.in. poznają i ćwiczą sposoby prowadzenia takiej rozmowy.
Interwentem może zostać osoba zatrudniona w szkole, np. nauczyciel, pedagog, psycholog, pracownik biblioteki. W idealnej sytuacji uczniowie sami wskazują osoby, którym najbardziej ufają, zazwyczaj jednak wybiera je dyrektor wraz z radą pedagogiczną.
Nie, nawet w małej szkole wybierane są przynajmniej 2 osoby (konieczne zwłaszcza w przypadku nieobecności jednej z nich).
Interwent może umówić się na spotkanie z psychologiem (online), a także skorzystać ze spotkania wspierającego.
Tak – uczniowie zgłaszają także inne problemy – obniżony nastrój, trudności z jakimi borykają się ich przyjaciele, kradzieże, trudności z nauką czy potrzebę indywidualnej pomocy psychologicznej.
Umów spotkanie

Masz pytania dotyczące działania i wdrożenia systemu RESQL? Skontaktuj się z nami!

Odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące zapobiegania przemocy rówieśniczej w placówkach edukacyjnych. Jesteśmy gotowi do rozmowy i działania. Sprawdź, co możemy zaoferować!

Umów spotkanie